Kultúrális információk

Időről időre szeretnénk Önökkel megosztani kulturális hireket, bemutatni érdekes helyszineket Magyarországról és Lengyelországról, amelyek  érdekesek lehetnek azok számára, akik a másik országba szeretnének ellátogatni.

image-20220728223659-1

Etyeki Kúria - Látogasson el Budapest szőlőskertjébe!

Borászatunk az Etyek-budai borvidék dombjai között található, Budapesttől csupán 30 percre dél-nyugatra. A Budapest szőlőskertjének is nevezett területre jellemző az országos átlagnál hűvösebb éghajlat, a mészköves altalaj és a szőlők élénk savszerkezete. Emiatt gyakran hasonlítják a francia Burgundiához, vagy Champagne-hoz.

Egész évben várjuk vendégeinket borkóstolókra, céges és magán rendezvényekre, esküvőkre, vagy egyszerűen egy pohár borra a szőlőtőkék által körülölelt teraszunkon. 

image-20220728223757-2

Hiszünk abban, hogy a jövő a múltra épül, így törekszünk arra, hogy újító szemléletmóddal dolgozzunk, miközben tiszteljük és tanulunk a hagyományokból. Történetünk egyik fontos mérföldköve volt, amikor a borvidéken elsőként telepítettünk pinot noir szőlőt vörösbor készítés céljából, amelyet korábban csak pezsgőhöz használtak. Két borvidéken, 54 hektáron dolgozunk: az Etyek-budai és a Soproni borvidékeken. Ezáltal lehetőségünk van egy izgalmas szortiment kialakítására, a könnyed, gyümölcsös gyöngyöző boroktól, a karakteres, savhangsúlyos fehérborokon át, egészen az érlelt vörösborokig, főborászunk, Mérész Sándor vezetésével.

Több mint ezeréves történelme van Etyeken a szőlőművelésnek és a borkészítésnek. Sokáig fontos beszállítója volt ez a terület a közelében fekvő magyar főváros, Budapest vendéglőinek, borkereskedőinek. Ahogy azonban Európa szinte minden bortermő vidékén, itt is óriási pusztítást okozott a 19. század végén a filoxéra. Napjainkban a helyi borászatok életében a chardonnay, pinot noir és sauvignon blanc fajták játszanak kiemelt szerepet.

Az etyeki közösség új projekten dolgozik, ennek eredménye a nemrég bejegyzett Etyeki Pezsgő OEM (Oltalom alatt álló Eredetmegjelölés), amely 12 borászat összefogásával jött létre. A borvidéknek gazdag pezsgőkészítési hagyományai vannak, egészen a 19. század végéig visszamenőleg, Törley Józsefnek köszönhetően, aki etyeki szőlőből készíttette a budafoki pincészetében készülő pezsgőket. A kezdeményezés célja az volt, hogy egy egyértelműen szabályozott, magas minőségű, hagyományos palackos erjesztésű pezsgők készüljenek, amelyek be tudják mutatni az etyeki talajok, klíma és szőlőterületek egyediségét. Ezen minőségű kategória első pezsgői a 2023-as évben kerülnek majd bemutatásra.

Eltökélten hiszünk a közösség erejében. Az öt borrégiót képviselő Fine Wines Association of Hungary (FWA) tagjaként, összefogva képesek vagyunk egy színes és átfogó, könnyen áttekinthető képet adni a minőségi magyar borokról. A Lengyel-Magyar Gazdasági Kamara alapító tagja, a Tokaj-Hétszőlő mellett az FWA-t erősítik a Tóth Ferenc Pincészet Egerből, valamint Vida Péter Szekszárdról.

Célunk, hogy közösen népszerűsítsük borainkat külföldön, Lengyelország kiemelt célországként szerepel terveinkben. Ezért további magyar borászattal együtt csatlakoztunk a Wina Wegierskie kezdeményezéshez, hogy érdekességeket osszunk meg a borainkról, borvidékeinkről lengyelül, és bíztassuk a lengyel borkedvelőket, hogy személyesen is látogassanak el hozzánk! 

További információk: 

https://etyekikuria.com/en/

https://www.facebook.com/etyekikuria

https://www.facebook.com/fwahungary

https://www.facebook.com/winawegierskiePL

image-20220630124349-1

DYNAMOBIKE- Budapest zsebkalauz - kerékpárral vagy gyalog

 

Volt már úgy, hogy egyszerre akartál egy finomat enni, majd egy felejthetetlent kerékpározni? A Dynamobike mindkettőt biztosítja számodra.

A kerékpárbérlés Magyarországon még soha nem volt ilyen egyszerű és élvezetes a turisták számára.

A Dynamobike & Bake pont az a hely, amely kávézó, cukrászda és kerékpárkölcsönző egy helyen!

Mostantól még egyszerűbb lesz Budapest kerékpáros meglátogatása a Dynamobike- Budapest zsebkalauz új projektjével.

Itt megtalálod a város rövid és egész napos túráihoz ideális útvonalakat, és emellett a főbb látnivalókat is, rövid történeti leírással.

Kövesse a következő linket: https://dynamobike.wordpress.com/ 

és látogasson el a helyszínre: Képíró u. 6. (V. kerület - downtonw Pest) a Kálvin téren, Nagyvásárcsarnok, Nemzeti Múzeum és Váci utca.

Tel: 00-36-30-868-1107, e-mail: info@dynamobike.com

 

image-20220531085601-1

A Rákóczi-pince

Vinum Regum – Rex Vinorum, a Királyok Bora – a Borok Királya! Ez a Napkirály (XIV. Lajos francia király) által világhíressé vált mondat bizonyosan több százszor elhangzott már Tokaj-Hegyalja leghíresebb pincéjében, a Rákóczi-pincében; melyben nem csak a Rákóczi-család fejedelmi dinasztiájának férfitagjai, hanem több magyar király, erdélyi fejedelem és magas rangú vendégeik is koccintottak Magyarország legjobb borával, a Tokaji Aszúval.

A pince nem véletlenül kapta nevét a Rákócziaktól, ugyanis a fejedelmi család több tagja is birtokolta Tokaj városát a XVII. században és a pince első írásos említései is ehhez az időszakhoz köthetőek. Ekkor „Palota” néven említik az épületegyüttest, ami egy három utca által határolt önállóan védhető és működtethető gazdasági és igazgatási egység. Mindemellett Tokaj középkori városmagjának kellős közepén található, az Árpád-kori eredetű, majd gótikus stílusban szépen kiépült templom (1910-ben neoromán stílusban átépítve) és a város középkori főtere közvetlen szomszédságában. A „Palota”, azaz a Rákóczi-pince és a fölötte lévő udvarház, a XVII-XVIII. században Tokaj borkereskedelmének központja, melyet számos oklevél és korabeli ábrázolás is igazol. Nem véletlen, hogy ebben a pincében található Tokaj-Hegyalja legnagyobb földalatti lovagterme, mely közel harminc méteres hosszúságával, tíz méteres szélességével és öt méteres belmagasságával a középkor hangulatát tárja elénk. Amikor belépünk ide, szinte érezni lehet, ahogy megelevenedik a múlt és a többszáz éve élt királyok, fejedelmek és nemes urak aranyserlegeinek koccintása hallatszik fülünkben.

The Hall of Kings_the histprical meeting point of Tokaji Rákóczi Pince

Valóban, a pince és a fölötte álló udvarház történelme sokkal korábbra nyúlik vissza, mint a Rákócziak-kora. Mivel a komplexum közvetlen szomszédja, a XIII. században már biztosan meglévő római-katolikus templom, így joggal feltételezhetjük, hogy maga a pince, főleg a régi keskeny és mélyebben fekvő járatok is középkori eredetűek; és az udvarház előzményei is biztosan a királyi időkre nyúlnak vissza. Például Hunyadi Mátyás is Tokaj alá hívja össze seregeit a husziták ellen és az is bizonyos, hogy I. János királyt (Szapolyai János) is Tokajban jelölik a rendek királynak, amire minden bizonnyal a város és Hegyalja legnagyobb pincéjében, a „Palota” pincéjében koccintottak! De itt került elő Tokaj-Hegyalja első hitelesen feltárt szőlőmag-lelete a XVII. századból, sőt a régészeti kutatások azt is igazolták, hogy a területen másfél méter vastag a középkori és az Árpád-kori régészeti rétegsor, ami arra utal, hogy a Rákóczi-pince és udvarház területe már legalább ezer éve Tokaj városának központi magjához tartozik, ahol a legfontosabb ügyeket intézik és ahol a legfontosabb dolgokat őrzik. És mi lehet fontosabb Tokaj-Hegyalján a bornál és annak kereskedelménél!

Tokaj Aranyát tehát már évszázadok óta őrzik ebben a pincében, úgyhogy aki van oly szerencsés, hogy napjainkban itt bort kóstol, az bizony királyok, fejedelmek és főurak nyomdokán jár, akik nem véletlenül mondták azt a Tokaji Aszú ízlelgetése közben, hogy ez a Királyok Bora – a Borok Királya!

Wine terrace